Ortéza, dlaha nebo bandáž vám uleví od bolesti a pomůže při zotavování po úrazu, nebo operaci. Ortézy poskytují větší oporu oproti bandážím a jsou proto vhodné bezprostředně po zranění - odlehčují a fixují postižené části těla. Bandáže nemají pevné výztuhy a bývají levnější. Jejich využití je spíše pro zpevnění lokte, zápěstí, kolen apod. Speciální bandáží je potom bederní pás. Dlaha pak funguje obdobně jako sádra, kdy zcela znehybní problematickou část těla - například dlaha na prst při zlomenině.
- Regina, redaktorka Heureka.cz
- Doba čtení: 4 min.
Rozdělení podle části těla
Použití ortéz a specifikace jejich nošení byste vždy měli konzultovat s lékařem - jejich zbytečné, nebo příliš časté nošení vám může naopak uškodit. Na noc byste je měli sundavat. Tělo je nastavené tak, že pohybem se léčí, proto je dobré využívat bandáže a ortézy jen v nejnutnějších případech, aby se bolavé části po zhojení dokázaly zase zotavit a získat potřebné svaly a hybnost. Ortézy a bandáže pomůžou, nenahradí však rehabilitaci.
Koleno
Kolenní ortéza se využívá nejčastěji po operaci menisku, přetržených vazech v koleni a dalších úrazech, kdy je potřeba koleno zafixovat a omezit jeho pohyb. Bandáž na koleno oproti tomu nejčastěji podobu návleku z elastického, nebo neoprenového materiálu. Využívá se častěji ve sportu, kde sice zpevňuje, ale příliš neomezuje pohyb.
Kotník
Ortézy na kotník jsou vhodné při zlomeninách, či vymknutí kotníku. Pořídit si můžete také chodící ortézu na kotník, pokud to povaha vašeho zranění umožňuje. Bandáž na kotník se využívá častěji při mírnějších potížích oproti ortéze. Většinu z nich snadno nazujete do boty, jejím účelem není kotník znehybnit, ale jen zpevnit a ulevit kloubům a šlachám při námaze.
Zápěstí
Ortézu na zápěstí využijete nejčastěji u syndromu karpálního tunelu. V takovém případě je nejlepší zvolit ortézu vybavenou kovovou výztuhou, aby zápěstí zůstalo v klidu. Karpální tunel postihuje palec, ukazovák a prostředník ruky, můžete proto sáhnout rovnou po ortéze na zápěstí a palec. K dispozici jsou také ortézy na jednotlivé prsty, které naopak zbytečně neomezí pohyb zápěstí. Bandáž na zápěstí v podobě omotávky(oproti návleku) představuje výhodu v tom, že můžete ovlivnit sílu zpevnění jejím utažením. Některé bandáže na zápěstí v podobě návleku disponují navíc páskem pro přichycení, ten však nemusí vždy ovlivnit zpevnění právě té části ruky, která vás trápí.
Loket
Loketní ortéza fixuje kloub po operaci, nebo při bolestech - například pokud trpíte tenisovým loktem. Ten nepostihuje jen tenisty, ale potrápí vás při jakékoliv pro vás neobvyklé činnosti, kdy jednostranné cvičení nekompenzujete protahováním, nebo posilováním. Namáhané šlachy a svalové úpony ortéza na loket znehybní a uleví tím od bolesti.
Záda
Bederní pás a **pás na záda představují úlevu od bolesti zad v oblasti kříže. Vybírat můžete ze široké nabídky materiálů, podle povahy vašich potíží - hřejivý neoprenový pás na bedra, pružný elastan, který přilne k tělu a přitom nebrání v pohybu, nebo prodyšný nylon, který je příjemný na těle. Bederní pásy
Dlahy
Dlaha slouží k znehybnění kotníku, zápěstí, nebo na lokte. Nejčastěji se využívá k znehybnění kloubů v okolí zlomenin, případě při zánětu šlach. Dlahy mohou být jednorázové, například ze sádrového obinadla, či opakovaně použitelné z plastu. Specifickým typem jsou vakuové dlahy, kdy se sypký materiál v uzavřeném prostoru přizpůsobí tvaru těla. Následně je vakuován a vytvoří dokonalý kompaktní otisk těla na úrovni sádry. Tyto dlahy využívají také záchranáři (v podobě kompletních matracích, ve kterých je pacient bezpečně transportován do nemocnice). Jejich výhodou je také propustnost rentgenových paprsků, takže je nemusíte při vyšetření sundavat.
Podle čeho vybírat
Materiál
Bandáže a ortézy jsou zpravidla z pružného a pevného materiálu s úchyty na suchý zip.
- Nylon - Prodyšný a lehký, zároveň dostatečně pružný. Bandáže z nylonu nedráždí pokožku a jsou příjemné takřka jako u přírodního materiálu.
- Elastan - Pružný materiál, který drží tvar a zároveň umožňuje jistou svobodu pohybu. Přilne dobře k tělu a nepřekáží. Často je použit v kombinaci s ostatními materiály, nejčastější materiál pro bandáže.
- Neopren - Skvěle drží teplo a hřeje. Pevně fixuje bolavé místo a zároveň je pohodlný, je proto nejčastěji využíván na bederní pásy a fixování ramene.
Provedení
Omotávky Omotávky jsou pdobné obinadlům, elastické, nebo neoprenové pásky lze omotat kolem bolavé části těla.Některé omotávky jsou specificky určené například na zápěstí - mají výřez na palec.
Návlek Bandáže z jednoho kusu látky, tzv. návleky.
Pásky Páskové bandáže slouží i jako prevence proti tensovému loktu, nebo podpora kolene při výrazné zátěži (například u skoků).
Tejpy Specifickým typem jsou tzv. tejpovací pásky, s jejich výběrem a použitím vám pomůžeme v našem rádci Jak vybrat správný tejp.
Velikost
Velikosti bandží se značí obdobně jako oblečení, každý výrobce se ale rozměrem může lišit, je proto dobré najít si rozměrovou tabulku u každé ortézy, kterou si chcete koupit a porovnat ji se svou změřenou velikostí.
Jak změřit velikost
Obecně se lze při výběru velikosti řídit těmito rozměry:
Koleno ohněte do 45 ° a změřte obvod přímo pod čéškou. Poté odpočítejte 16 cm od středu čéšky směrem k tělu (nahoru) a změřte obvod stehna v této výšce. Poté změřte obvod lýtka 5 cm pod čéškou.
Zápěstí:
Velikost | Obvod zápěstí |
---|---|
S | 14–16 cm |
M | 16–18 cm |
L | 18–20 cm |
XL | 20–21 cm |
Příslušenství
Kompresivní zdravotní punčochy
Nejčastější dotazy
Bandáže jsou levnější, jejich úkolem je zpevnit a podpořit při bolestech, lze je použít také jako prevenci. Ortézy mají často pevné výztuhy z kovu nebo plastu a lékaři je předepisují po úrazech, nebo operacích. Lze je pořídit i bez předpisu, jako to dělají například zkušení sportovci, kteří vědí, co a jak potřebují zaléčit.
Bandáž zpevňuje a podporuje při bolestech, návlek působí spíše jako hřejivá pomůcka, jeho úkolem není znehybnit ani omezit pohyb.
Tejpy jsou pružné pásky, které se lepí v přesně stanoveném pořadí, tvaru a místě těla. Kineziologické tejpy pozitivně působí na proudění krve a lymfy, mírní otoky a krevní výrony. Lze je také využít v korekčních technikách pro uvolnění spasmů, nebo k ovlivnění vazů, šlach, fascií a lymfatického systému.
Křížový tejp v místě ovlivňuje povrchové napětí kůže, podporuje prokrvení a tím pádem přispívá k obnově homeostázy v místě aplikace. Své využití najde také pro staré jizvy, které vám stále dělají potíže (zarudnutí, píchání, bolest). Kombinovat ho lze s kinezio tejpem a dalšími léčebnými technikami.
Další druhy tejpů a jejich využití vám vysvětlíme v našem rádci Jak vybrat správný tejp.